چگونه از سرقت خودرو جلوگیری کنیم؟

سرقت خودرو car-theft

چجوری خطر و خطر سرقت خودرو رو کمتر کنیم؟ اگه شماهم خودرویی دارین که از احتمال به سرقت رفتنش می ترسید پس این مقاله رو با دقت بخونین:

سرقت خودرو مشکلی جدی نه فقط واسه ایرونی ها بلکه واسه تموم مردم دنیاس. چون که هر چقدر علم در مورد حفاظت از خودرو پیشرفت می کنه، سارقان هم علم خود رو به روز می کنن. براساس گفته های رییس پلیس آگاهی نیروی انتظامی در مورد مقابله با سرقت خودرو، اقدامات به اندازه کافی موثر نبوده، در همین رابطه ایشون گفت: نزدیک به ۹۰ درصد سرقت های خودرو، سرقت از اجناس داخلیه به گونه ای که حدود ۷۰ درصد از سرقت ها رو یکی از خودروهای داخلی به خود اختصاص داده.

ایشون پرخطرترین خودرو در این مورد رو پراید بیان کرد و گفت: پس از سال ۸۶ تولید خودرو پراید تا حدودی با کیفیت ارائه شد و سرقت تو یه یا دو سال اول کم شد اما در سال ۹۴ دوباره زیاد شد و این نشون می دهد سارقان بیکار، کم هوش و بی سواد نیستن، بر این پایه باید ضریب ایمنی خودروها رو افزایش بدیم.

مقیمی اضافه کرد: درصد خیلی از سرقت خودروها به دلیل شکل های جور واجور داخل خودرو بوده بر این پایه لازمه تا نسبت به بیمه کردن شکل های جور واجور داخلی خودرو اقدام شودتا بازار اجناس دست دوم کالا رو از بین ببریم تا به همون نسبت سرقت کم بشه.

به گفته ایشون خرید و فروش جنسای دست دوم بازار سرقت رو داغ کرده این در حالیه که سال ها پیشنهاد داده ایم تا شکل های جور واجور داخل خودرو بیمه شن و در طول سال طرح های عملیاتی رو واسه شناسایی دست دوم فروش ها اجرایی کردیم. در کشور ما فقط در چند ثانیه خودروهایی مانند پراید و پژو ۲۰۶ به سرقت می روند، این زمان کوتاه به دلیل سیستم ضد سرقت فابریک ضعیف این خودروها هستش. حالا که مردم کشورمون به دلیل بودجه کم و انتخاب محدود چاره دیگری به جز خرید پژو و پراید ندارن، بهتره تدابیری رو به کار بگیرن تا درصد به سرقت رفتن خودرو اونا کم شه.

با گذشت زمان روش های سرقت خودرو هم تغییر می کنه و همین چند وقت پیش بود که با پرتاب تخم مرغ به شیشه جلو خودرو و توقف راننده واسه تمیز کردن شیشه، خودرو ایشون رو به سرقت می بردن. از جمله روش های سرقت خودرو می توان به، سوار شدن زنان دزد و جلب اعتماد راننده، زورگیری با اسلحه سرد یا گرم، خوراندن مواد مسموم، بیهوش کننده یا خواب آور به راننده، تعویض ECU خودرو، سرقت با ایجاد تصادف ساختگی، بکسل کردن خودرو و موارد مشابه دیگه اشاره کرد. در خیلی از موارد خانوم ها و جوانان کم سن و سال طعمه سارقین می شن.

واسه اینکه سارقین از خودرو شما دور شن باید طیف گسترده ای از لوازم ضد سرقت رو به کار بگیرین، البته بیشتر خودروهای مدل بالا با تجهیزاتی مانند ایموبیلایزر و کلیدهای مجهز به میکروچیپ تونسته ان جلو سرقت رو بگیرن اما در خودروهایی که این لوازم وجود نداره به گفته کارشناسان لازمه از قفل فرمون، قفل چرخ، قفل پدال استفاده شه و مالک خودرو مبادرت به نصب ایموبیلایزر، اخطار دهنده و بقیه لوازم ضدسرقت کنن.

چند تذکر دیگه واسه جلوگیری از سرقت خودرو:

 1. خودرو خود رو در مکان های خلوت پارک نکنین و اون رو در برابر دید مغازه داران و مردم پارک کنین، در مکان های شلوغ سارقان به سراغ خودرو شما نمی آیند.
 2. قفل درب ها و صندوق خودرو کارکرده ای رو که به تازگی از فردی خریداری کرده اید، عوض کنین.
 3. لوازم و اشیای گران بها، اسناد و مدارک یا کیف و … رو در خودرو از دید بقیه مخفی نگه دارین.
 4. اگه درب پارکینگ شما خودکار نیس و باید با دست اون رو باز و بسته کنین، خودرو رو خاموش و بعد از پیاده شدن اون رو قفل کنین و بعد واسه بازکردن درب پارکینگ دست به کار شین.
 5. خودرویی رو که از راه آگهی واسه فروش گذاشته اید رو واسه دور زدن به فرد خریدار ندین حتی اگه خودرو خود رو واسه امانت به شما سپردن.
 6. اگه آدمایی با لباس نیروی انتظامی قصد ضبط خودرو شما رو داشتن و قصد متوقف کردن شما رو داشتن اول از مامور بودن اونا مطمئن شید و بعد خودرو رو به اونا بسپارین.
 7. سوئیچ خودرو رو به افراد ناشناس ندین.
 8. واسه خریدهای کوتاه مدت مانند خرید از سوپرمارکت ها خودرو خود رو قفل کنین و بعد اون رو ترک کنین.
 9. هنگام ترک خودرو از بسته بودن در ب ها و بالا بودن شیشه ها مطمئن شید.
 10. هنگام خرید خودرو، سوئیچ یدک رو از فروشنده تحویل بگیرین.
 11. سیستم رهیاب رو واسه خودرو خود فعال کنین.

یادتون نره هر اقدامی هرچند کوچیک واسه جلوگیری از سرقت خودرو ممکنه موثر واقع شه و شما واسه جلوگیری از سرقت خودروی خود باید تموم اقدامات رو به خوبی انجام بدین. حالا خوبیش اینه با تصمیمات امنیتی پلیس بیشتر خودروهای سرقتی در مدت زمان کوتاهی کشف می شن.

راهنمای خرید خودرو مناسب

خودروهایی که خانوما دوست دارن

خودرو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *